Send to friend
Click for .pdf
Click for video


2014
                        2011
                        2010
                        2009
                        2008
                        2007
                        2006
                        2005
                        2004
                        2003
                        2001
                        2000
                        1999
                        1998
                       
Single Room


Project Restore Hope!-Loosing Control .Next Project...
                                   Restore Hope

My project entitled Restoring Hope, which I began in 2004, is about people with no designs for the future, people who are trapped between life and death, and have failed to find a way out.
It was within this context that I worked together with young women between the ages of 14 and 18, who had attempted suicide, street kids hooked on paint thinner and glue, and women of various ages who had run away from their families fearing for their lives due to “honor” issues.I explained their oscillation between feelings of error, love, hate, and death, via the art that they produced, and the images that they used in their art.

Umut ,yaşam üzerine gündelik düşüncelerimizi şekillendiren bir kavram.Insanların bir geleceğe ve mevcut duruma alternatiflerin getirilebileceğine inanması normal karşılanan bir yaklaşım.

Hayatın olağan akışında gelecekte birşeylerin olmasını beklemek ve hayatın bir anlam olduğunu hissetmekte öyle.

Ama umut  yerini yitmek,yok olmak ,yok olmaya oynamakla yer değiştirirse ne olur?

 

Her iki film de de bu konu işleniyor: çıkışsızlığın çözümü olarak intihar yada yada farklı bir intihar biçimi olan madde kullanımı . 2004-2005 yıllarında Istanbul  Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde  intihar teşebbüsünde bulunmuş genç kızlar ve uyuşturucu madde kullanan gençlerle yaptığım resim çalışmalarının filme çekilmesinden bu iki film oluştu .

Onların yaşam,aşk ,umut arasında gidip gelmelerini  yaptıkları resimler üzerinden anlattım.

 

 

 

Ikinci film olan Cinlerle Yarış Yapmak  ve üçüncü film ' Dünya tersine dönse vazgeçmem 'Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalikları Hastahanesi Çematem Kliniğinde madde bağımlılığı nedeniyle tedavi olan ergen gençlerle olan çalışmalarımı  kapsıyor.

 

Bu gençlerle kolaboratif bir çalışma yaptım. Kamera bazen onların elindeydi bazen benim. Soruları

çoğunlukla birbirlerine sordular. Biraz gazetecilik yaptılar ,biraz oyunculuk. Ben oradaki rölümu tam olarak belirleyemedim; biraz anneydim biraz abla belki biraz da arkadaş  ama sanırım  en önemlisi gerçekler ve  hayaller arasına sıkışarak yaşamayı seçen bu gençlerle  yaptıkları resimler üzerinden üçüncü bir dil kurmaya çalışmamdı.

Bu film uyuşturucu kötüdür cümlesinin altıni çizmediği için büyük bir olasılıkla kimsenin beklentilerine tam olarak karşılık vermeyecek..Benim de bu projeye başladığımda  ilk çıkış noktamla örtuşmediği gibi.

Bu dosyaya arada kalmış , sıkışmiş insanlara geleceği, ümidi gösterebilirim ,ümidi yeniden

tasarlayabilecekleri inancıyla başlamıştım. Çalışmalarim bunu dökumante edecekti.

 

Çalışma surecim ilerledikce , onlarin baktığı aralıktan hayatı anlamaya ,alımlamaya çalıştım.