Send to friend
Click for .pdf
Click for video


2014
                        2011
                        2010
                        2009
                        2008
                        2007
                        2006
                        2005
                        2004
                        2003
                        2001
                        2000
                        1999
                        1998
                       
Installation


Project I wouldn't quit, if the world turned upside down .Next Project...

RESTORE HOPE
Hope is a concept that shapes our thoughts about daily life. An approach that accepts as normal peoples belief in a future, and that this future may bring alternatives to the current situation.
 To wait for something to happen within the normal flow of life, and to feel that life has a meaning is also a kind of hope.
 But when hope looses its position, disappears, or changes its position with playing with disappearing, then what happens ?

RESTORE HOPE is the title of my project series. In this project I am working with people, who are getting stuck in their life and have no future.


Umut ,yaşam üzerine gündelik düşüncelerimizi şekillendiren bir kavram.Insanların bir geleceğe ve mevcut duruma alternatiflerin getirilebileceğine inanması normal karşılanan bir yaklaşım.

Hayatın olağan akışında gelecekte birşeylerin olmasını beklemek ve hayatın bir anlam olduğunu hissetmekte öyle.

Ama umut  yerini yitmek,yok olmak ,yok olmaya oynamakla yer değiştirirse ne olur?

 Her iki film de de bu konu işleniyor: çıkışsızlığın çözümü olarak intihar yada yada farklı bir intihar biçimi olan madde kullanımı . 2004-2005 yıllarında Istanbul  Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde  intihar teşebbüsünde bulunmuş genç kızlar ve uyuşturucu madde kullanan gençlerle yaptığım resim çalışmalarının filme çekilmesinden bu iki film oluştu . Onların yaşam,aşk ,umut arasında gidip gelmelerini  yaptıkları resimler üzerinden anlattım.

 

 

 

Ikinci ve üçüncü film  olan Cinlerle Yarış Yapmak  ve ' Dünya tersine dönse vazgeçmem Istanbul 'Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalikları Hastahanesi Çematem Kliniğinde çeşitli madde bağımlılığı nedeniyle tedavi olan ailesi olan ve aileden kopuk sokakta yaşamayı seçmiş ergen gençlerle olan çalışmalarımı  kapsıyor.

 Bu gençlerle kolaboratif bir çalışma yaptım. Kamera bazen onların elindeydi bazen benim. Soruları çoğunlukla birbirlerine sordular. Biraz gazetecilik yaptılar ,biraz oyunculuk. Ben oradaki rölümü hiçbir zaman  tam olarak belirleyemedim; biraz anneydim biraz abla belki  ençok  arkadaşAma sanırım  en önemlisi,  gerçekler ve  hayaller arasına sıkışarak yaşamayı seçen bu gençlerle  yaptıkları resimler üzerinden üçüncü bir dil kurmaya çalışmamdı.

Bu film uyuşturucu kötüdür cümlesinin altıni çizmediği için büyük bir olasılıkla kimsenin beklentilerine tam olarak karşılık vermeyecek..Benim de bu projeye başladığımda  ilk çıkış noktamla örtuşmediği gibi.

Bu dosyaya arada kalmış , sıkışmiş insanlara geleceği, ümidi gösterebilirim ,ümidi yeniden tasarlayabilecekleri inancıyla başlamıştım. Çalışmalarim bunu dökümante edecekti. Çalışma süreci  ilerledikce , onlarin baktığı aralıktan hayata bakmağa ve  anlamaya çalıştım.